HCB Glass door freezer – glass door – 55 liters – 230V
Productinformatie
Pros and Cons according to our specialist
Description
With the HCB glass door freezer, I always have an instant view of what is still in stock without having to open the door. The compact size ensures that this freezer really fits anywhere, even in our busy bar where space is limited. The LED lighting makes everything beautifully visible, so the products always look attractive to our guests. What I also really like is that you can safely lock the door with a lock so that only the staff can access it. This freezer is not only ideal for our catering business, but would also be perfect at home in the pantry.
Attributes
| Item number | 2971 |
|---|---|
| Dimensions | 62 x 57.5 x 55.2 cm (WxDxH) |
| Weight | 35 kg |
| Ambient temperature | Up to a maximum of +38°C |
| Brand | |
| Color | Gray |
| Connection value | 230V |
| Electrical power | 210 watts |
| Energy Label | C |
| Energy consumption kW/year | 1416 |
| Gross content | 55 liters |
| Gross volume | 55 liters |
| Material | Glass |
| Model | RTD-49C |
| Number of plugs | 1 |
| Refrigerant | R290 (CFC-free) |
| Refrigeration technology | Ventilated |
| Temperatuur bereik ˚C | -17˚C to -13˚C |
| Type of freezer | Tabletop freezer |
| number of doors | 1 |


You must be logged in to post a review.