HCB griddle – smooth – 55 cm – 230V – stainless steel
Productinformatie
Pros and Cons according to our specialist
Description
This professional stainless steel grill with smooth 55 cm chrome griddle is ideal for intensive use in the catering industry. Thanks to the powerful power of 3 kW and the spacious baking surface, you can easily prepare meat, fish, vegetables or eggs with perfect even heat distribution. The robust stainless steel construction ensures durability and easy cleaning. Suitable for restaurants, lunchrooms, food trucks and commercial kitchens.
Attributes
| Item number | 5230 |
|---|---|
| Dimensions | 55 x 43 x 25 cm (WxDxH) |
| Weight | 23 kg |
| Brand | |
| Color | Gray |
| Connection value | 230V |
| Cool touch handle | No |
| Dishwasher safe | No |
| Electrical power | 3000 Watt |
| Grill type | Flat plate |
| Indicator light | Y |
| Material | Stainless steel (SS) |
| Non-stick coating | No |
| Number of baking/grill plates | 1 |
| Number of plugs | 1 |
| On/off switch | Yes |
| Removable plates | N |
| Temperature indicator | Yes |
| Temperatuur bereik ˚C | +50˚C to +300˚C |







You must be logged in to post a review.