HCB Mincer – 320 kg p/h – 230V – stainless steel
Productinformatie
Pros and Cons according to our specialist
Description
A mincer is an indispensable kitchen tool for anyone who likes to make their own minced meat. Designed to grind meat quickly and easily, it offers a wide range of options for making delicious meat products and dishes.
Our mincer is equipped with a powerful motor and 1 grinding disc. Moreover, the mincer is very easy to use, With a clear button on the side you can turn the grinder on and off. To work safely, a pestle is included so you never get your hands near the blade.
Our mincer is also very durable and easy to clean. The device is made of high-quality materials and is designed to last. Moreover, the different parts of the mincer are easy to disassemble and clean, so you can keep the machine as good as new.
Attributes
| Item number | 5327 |
|---|---|
| Dimensions | 36 x 66 x 65 cm (WxDxH) |
| Weight | 65 kg |
| Bottom with anti-slip | Yes |
| Brand | |
| Capacity | 320 kg per hour |
| Color | Gray |
| Connection value | 230V |
| Electrical power | 1500 Watt |
| Material | Stainless steel (SS) |
| Number of plugs | 1 |
| Number of speeds | 1 |
| Other dimensions | Plate: size 32 |